7 szempont, hogy garantáltan jól válassz diétát

2020. január 21. - dr. Farkas Kitti

Az egész világ fogyókúrázik, mégis egyre kövérebb. Ezért foglalkozom azzal, hogy orvosként rámutassak arra, el kell kerülni a helytelen módszereket, ami ezt még tovább tetézi. Számtalan cikket, blogposztot írtam a témában és adtam interjút, szerveztem workshop-ot, vagy élő videós bejelentkezésben mondtam el, mi az, amit felejtsünk el, ha tartósan fogyni szeretnénk. De mi a helyes módszer? Ezt járom körül most ebben a cikkemben.   

Szakmai program_ooo0454_1.jpg

Összesen több mint félmillió tudományos kutatás jelent meg a világban eddig az elhízás témakörében. Még a területet kutatóinak is nehéz, ha egyáltalán lehetséges lépést tartani ezzel. Azoknak, akik nem ezzel foglalkoznak, lehetetlen. Mindenki mást mond, persze valamilyen tudományos kutatásra hivatkozva. Ki tudja ebből kihámozni, hogyan kell lefogyni?! Tökéletesen megértem.

Azt ajánlom, hogy olyan tanácsait kövessük, aki maga szakember a területen. Orvos, táplálkozási szakértő, dietetikus. Nézzük meg, hogy mire alapozza az érveit. Odaáll, melléáll a mondatai mögé, felelősséget vállal értük. Meggyőző és felkészült szakembernek tűnik-e és nevével, végzettségével együtt vállalja-e, amit mond.

Élhető, az élet élvezetéről szól

Nem szólhat az élet a fogyókúráról. Nem szigetelhetjük el magunkat fogyókúra közben. Olyan módszert válasszunk, amivel a fogyókúra alatt sem kell eltávolodnunk a családunktól, barátainktól. Ne kelljen lemondani egy közös ebédet, vacsit, nem kelljen magunknak más ételt készíteni, mint a családnak.

Olyan módszert válasszunk, ami élhető, az életünk nem áll meg tőle, hanem úgy folytatódik, hogy közbe egyre csinosabbak és energikusabbak leszünk. Ha pedig nyaralunk, bulizni megyünk, akkor a tudatos kilengés jegyében tegyük, és másnap tudjuk, hova kell visszalépnünk, mit kell tennünk.

Kiegyensúlyozott vércukorszintet biztosít

Az a cél, hogy az étkezésünk igazodjon a természetes anyagcsere-folyamathoz. Az „anyagcsere-pörgető” diéták három óránkénti evésre buzdítanak, ez napi 5 alkalom, ami pedig kifárasztja a szervezetet és sejtjeink inzulinérzékenységét is csökkenti. Emellett nevük is félrevezető: az anyagcserét, ha szükséges, optimalizálni kell, de pörgetni semmiképpen se tudjuk többszöri evéssel. A helyes módszer igazodik anyagcserénk napszaki természetes ritmusához. Ha az inzulinszintünk napszakon belüli ingadozásához igazítjuk étkezéseinket, mellette pedig mozgunk és eleget alszunk, akkor tudunk hatékonyan súlyt veszíteni. Ez a gyakorlatban napi háromszori étkezést jelent, melyek közül az ebéd a legtartalmasabb, fehérjében és szénhidrátban is gazdag.

Nem vagy tőle rosszul

Egy diéta beindításakor természetes, hogy előfordulhatnak kisebb kellemetlen érzések, de ezeknek el kell múlniuk pár nap alatt. Ellenben, ha hosszú távra olyan diétát választunk, amely nehezen tartható, nem életszerű – mint például a ketogén – akkor ártunk magunknak. A ketogén típusú diéta túlélő üzemmódba kapcsolja a szervezetet, ami hosszú távon nem fenntartható állapotot eredményez. A drasztikusan alacsony szénhidrátbevitel fáradtságot, koncentrációhiányt, alvási zavarokat okozhat. Sose tarts fenn olyan étkezési rendszert, amelytől rosszul érzed magad, gyenge vagy és úgy érzed, az agyad sem kap megfelelő energiát._mg_4845.jpg

Nem vagy éhes

A rendszertelen éhezés, kihagyott étkezések hatására mind a testi, mind a szellemi teljesítmény csökken, és bár fogyás történhet, a szervezet ilyen helyzetben az izmot is bontani fogja, illetve, ha abbahagyjuk a koplalást, egyből fellép a jojó-effektus, és zsírt kezdünk raktározni. Kerüljük az olyan módszereket, melyek az étkezések kihagyását javasolják vagy “bűnözési napot” iktatnak be, nagy zabálásokat engedélyeznek a szigorú tápanyagmegvonások közé. Ne feledd: egy-egy kilengés vagy süti nem fog kárt okozni, de a szélsőséges módszerek igen.

Nem tesz beteggé

Se hosszú, se rövid távon ne szembesüljünk se mellékhatással, se betegséggel. A szétválasztó diéták a nem megfelelő tápanyagbevitel miatt hiányállapotokat idézhetnek elő, illetve gyomorpanaszokat, hosszú távon akár gyomorfekélyt is okozhatnak. Ha kényszeresen kerülünk egy-egy tápanyagcsoportot, például űrhajós diéta esetén a gyümölcsöket, akkor ez a rosthiány miatt étkezési panaszokhoz, hosszabb távon emésztőszervi megbetegedésekhez vezethet. 

Rendes kajákat eszel!

img_0376.JPG

A műkaják, csodadiéta-kiegészítők beszerzése sok macerával jár, amellett, hogy senki sem bizonyította, hogy a javasolt tabletták és bogyók segítenék a fogyást, ezzel ellentétben akár egészségtelenek is lehetnek. Nem ezektől lehet fogyni. A mentes ételekkel pedig az a helyzet, hogy ha nincs szükségünk rá, mert nincs ételérzékenység, akkor ne együk, mert felesleges, sokszor magasabb a kalóriatartalmuk, mint nem mentes társaiknak.

A diéta egyik sarokköve a kitartás. Ez jobban megy, ha élvezzük az ételeiteket. A nem természetes összetevőket a szervezet előbb-utóbb megunja, esetleg nem kívánt tünetek is jelentkeznek a hatásukra. Válasszuk a természetest, tudjuk, hogy mit eszünk, étkezzünk változatosan és rájövünk, hogy a diéta élvezetes is lehet. A cél, hogy ne unjuk meg, és étrendünk legyen hosszú távon fenntartható.

Csodabogyó és csodadiéták helyett fogyj helyes, szakmai módszerrel. Ebben segítünk!
Január 9-én indul a 12 hetes személyesen mentorált programunk.
Ingyenes, ráadásul minden résztvevőnek ajándékba adjuk az Alakorvoslás Programot. 

További infók itt: https://www.facebook.com/events/679549797166352

A bejegyzés trackback címe:

https://alakorvoslas.blog.hu/api/trackback/id/tr6115417320

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása