Vannak, akik a féltve őrzött családi receptet készítik el évről-évre, vannak, akik szívesen kísérleteznek új receptekkel és ízekkel, és vannak, akik inkább megvásárolják ezt az édességet. Bármelyik megoldás jó, lényeg, hogy ha szeretjük, ne nélkülözzük ezt az isteni sütit az ünnepi asztalról. De arra figyeljünk, hogy tudatosan válasszunk, majd pedig tudatosan fogyasszuk el.
A karácsony nem a diétázás ideje, de nem is a mértéktelen lakomák időszaka kell, hogy legyen. Ilyenkor ne számolgassuk a kalóriákat, de figyeljünk rá, hogy mikor és mit eszünk. A desszertet fogyasszuk az ebéd után és egy adagnál álljunk meg.
Ha mi sütjük a bejglit, használjunk jó minőségű alapanyagokat, ha készen vásároljuk, nézzük meg a címkéjét, a tápanyagtartalmát. A Magyar Élelmiszerkönyv pontosan szabályozza, hogy melyik termék nevezhető bejglinek. A szigorú minőségi követelmények kitérnek a hozzávalók mellett az alakjára, az ízére, de még az illatára is. Ha cukor helyett édesítő szerepel benne, vagy ha a töltelékének aránya nem éri el a 40%-ot, akkor már nem bejgliről van szó.
Többször találkozok azzal a kérdéssel, hogy melyik mindenmentes tekercset, "bejgli"-t válasszátok a neves cukrászdák általi kínálatokból vagy épp az áruházak általi felhozatalból. Tévhit, hogy az a lényeg, hogy mit veszünk ki egy ételből, az a lényeg, hogy mi van benne. Ha intolerancia, allergia nem indokolja, akkor nem feltétlenül kell egy bejglinek mindenmentesnek lennie, hiszen azok gyakran kalória- és szénhidrátdúsabbak (és jóval drágábbak), mint "normál" társaik. Megnézve a jelenleg a piacon kapható bejgliket azt tapasztaltam, hogy azonos kalória- és szinte azonos szénhidrátmennyiségű termékek esetén a cukor-, glutén- és tejmentes változat 2,5-szer, akár 3-szor magasabb áron vásárolható meg.
Egy készen vásárolt mákos vagy diós tekercsnél ráadásul érhet bennünket az a csalódás, hogy nem a gyerekkorunkban tapasztalt ízeket és illatokat érezzük az ünnepi asztalnál ülve.
A családi bejgli-sütés egy fantasztikus adventi program is lehet, ráadásul egy mondás szerint akkor lesz a legfinomabb ez a desszert, ha elkészítés közben az elmúlt év örömeire gondolunk és azokat is belegyúrjuk a tésztába. Nyugodtan használjuk a Nagyi-féle receptet, csak azokat a hozzávalókat változtassuk, amelyeket az esetleges ételérzékenységünk megkövetel.
Nálunk minden évben az alábbi, a Nagymamámtól tanult bejgli kerül az ünnepi asztalra, mely a Horváth Ilona szakácskönyvben található recept Nagymamám által módosított változata.
Diós és mákos bejgli
Hozzávalók:
75 dkg liszt
37 dkg margarin
3 egész tojás
7 dkg cukor
3 dkg élesztő
3 dl tej
pici só
Az élesztőt langyos tejjel és cukorral felfuttatjuk. A lisztet a vajjal elmorzsoljuk, hozzáadjuk a jól felvert egész tojásokat, az élesztőt, porcukrot, sót, tejet, gyorsan összedolgozzuk, és két órán át deszkán letakarva pihentetjük. Utána 4 kisebb cipót formálunk belőle. Ha hosszúkásra akarjuk készíteni, téglalap alakúra nyújtjuk, kb. 1/2 cm vastagságúra. Rákenjük a tölteléket, a széleit 2 cm szélességben üresen hagyva összecsavarjuk úgy, hogy a csavarás vége alul legyen. Egy tepsibe 3 rudat helyezünk, melyek tetejét egész tojással megkenjük és egy órán át langyos helyen kelesztjük. Utána kenjük át tojásfehérjével és 1/2 órára tegyük hideg helyre. A tésztát hűtjük, ettől lesz a színe márványos. Sütőbe helyezés előtt az oldalait hegyes villával gyengén megszurkáljuk, hogy ne repedjen fel, és forró sütőben 25—30 percig sütjük. A sütő ajtaját ne nyitogassuk.
Diótöltelék:
30 dkg dióbél
20 dkg porcukor
5 dkg finom édes morzsa
citromhéj
10 dkg mazsola vagy apró kockára vágott birsalmasajt
2 dl vízből a cukorral sűrű szirupot főzünk, ebbe beleöntjük a diót, összekeverjük, levéve a tűzről hozzákeverjük a morzsát és a többi anyagot.
Máktöltelék:
30 dkg darált mák
20 dkg cukor
2 dl tej
1 csomag vaníliás cukor vagy citromhéj
3 dkg dara vagy liszt.
A tejet felforraljuk, hozzáöntjük a darával elkevert mákot és végül a cukrot. Ehhez is adhatunk mazsolát vagy birsalmasajtot.
Ha vegyesen készítjük dió- és máktöltelékkel, a töltelékek fele mértékét vesszük. Mindkét tölteléket hidegen kenjük a tésztára.
Ha vállalkozó szelleműek vagyunk, az örök klasszikus diós és mákos mellett kipróbálhatjuk az új ízesítéseket is, így például a gesztenyést, a macipánost, a kókuszost vagy épp a mogyorókrémest.
Bejgli Alakorvoslás módra
Most jöjjön egy különleges, már reform recept, amely a Karácsonyi Programunkban található, egy rúd készíthető belőle, amely 12 adagnak felel meg. Egy adagot fogyasszunk el belőle ebéd után, hiszen ilyenkor a legjobb a szervezetünkbe vitt többletkalória feldolgozása.
Teljes kiőrlésű bejgli sütőtökös diós töltelékkel
Hozzávalók:
- a tésztához
75 g teljes kiőrlésű liszt (rozs vagy graham)
75 g zabpehelyliszt
1 tk útifű maghéj
60 g margarin
2,5 dl tej + 1 mk kristálycukor (ehhez mindenképp hagyományos cukrot kell használnunk)
15 g porrá őrölt eritrit
1 kis csipet só
0,5 db tojás
2,5 g instant élesztő (1/3 kis tasak kb 1 tk) vagy 1 g friss élesztő
- a töltelékhez
400 g sütőtök sütve, pürésítve
100 g darált dió
130 g eritrit
¼ kupak folyékony édesítő (ízlés szerint elhagyható)
1 narancs héja és leve
2-3 cm darabka friss gyömbér reszelve
3 ek narancslekvár (kiváltható 2 ek tejjel + 2 tk útifű maghéjjal vagy +60 g sütőtökkel)
fahéj, zöld kardamom, őrölt szegfűszeg
Langyos tej és cukor keverékében felfuttatjuk az élesztőt. A liszteket összekeverjük egy csipet sóval, az útifű maghéjjal, az eritrittel, ízlés szerinti sóval, egy kis citromhéjjal majd elmorzsoljuk benne a margarint. Hozzáadjuk a tojást és a felfuttatott élesztőt, majd összegyúrjuk. 1 órát kelesztjük picit nedves konyharuhával. Közben elkészítjük a tölteléket. Egy kis edényben kb 10-15 perc alatt sűrűre főzzük az alapanyagokat. Enyhén lisztezett felületen kinyújtjuk téglalap alakúra a tésztát (nem kell nagyon rányomni a sodrófát). Erre kenjük a hideg tölteléket, úgy, hogy a széleken kb. 1 cm-t kihagyunk, és ezt a töltelékre hajtva hosszanti irányban feltekerjük. A rudat sütőpapírral bélelt hosszúkás kenyérsütő formába tesszük vagy kisebb tepsibe, tetejét tojássárgájával lekenjük, 1 órát pihentetjük, utána tojásfehérjével kenjük és 2-3 órára hűvös helyre tesszük. Megszúrkáljuk a tetejüket villával és 180 fokon 30 perc alatt készre sütjük.
Bármelyiket is válasszátok, magatok sütitek vagy vásároljátok, fogyasszátok tudatosan, mértékkel. A karácsonyi étkezések nem a mértéktelen evések miatt vannak, hanem hogy az ünnepi asztalnál ülve a finom falatok elfogyasztása mellett élvezzük az együtt töltött időt.
Kellemes Ünnepeket és jó bejglizést kívánok! Dr. Farkas Kitti.
Karácsonyi Programunkban szuper recepteket, hagyományos és reform menüsorokat találtok.
Mautner Zsófi pedig az egyik kedvenc ünnepi ételének az elkészítését is megosztja velünk.
Nézd meg a programot itt.