Az elhízás a koronavírus túlélés szempontjából a legelső rizikóraktor – Dr. Bajnok Éva cikke

2020. április 18. - dr. Farkas Kitti

Az elhízás a koronavírus túlélés szempontjából a legelső rizikófaktor! A legjobb védekezés, ha nincs túlsúlyotok.

Belgyógyász, endokrinológus, diabetológus, obezitológus vagyok, közel 20 éve azért dolgozom, hogy az egészséges táplálkozás fontosságára, és a túlsúly okozta betegségekre felhívjam a figyelmet, az aktív gyógyítás mellett.

Pár hónapja csatlakoztam az Alakorvoslás csapatához is, mert azt tapasztaltam, hogy a kivizsgálás, helyes életmód és diéta megtanítása, esetlegesen szükséges gyógyszeres terápia, illetve állandó gondozás mellett igénye van a pácienseknek arra, hogy könnyen, elektronikusan gyorsan elérhető, folytonos, jól érthető, támogató és többször áttanulmányozható, ugyanakkor szakszerű útmutatást kapjanak.

profil_1_41711.jpgAz alapítóval, dr. Farkas Kittivel már régen tervezzük, hogy más oldalról is megközelítjük az Alakorvoslás programot, hogy az minél szélesebb körben alkalmazhatóvá váljon. Most, hogy a koronavírus járvány annyi mindent felborított, az első sokk után itt az idő, hogy ezzel is foglalkozzunk. Hiszen az élet megy tovább, de nem mindegy hogyan. Itt az ideje a változásnak, változtatásnak. A tudatosságnak és az egyéni felelősségvállalásnak. Soha nem volt ilyen fontos az egészség, amit orvosként üdvözlök, sajnálom, hogy ilyen komoly áron.

Én is, ahogy Kitti is részt veszünk a koronavírus ellátásban, járóbetegellátási szinten, és mindkettőnkben a járvány kirobbanásakor az első gondolataink között szerepelt az, hogy a programmal is tudunk segíteni és hiába vagyunk most extrém leterheltek, tennünk kell, amit csak lehet.

Miért halaszthatatlanul fontos ez a kérdés most? Mert az elhízás a koronavírus túlélés szempontjából a legelső rizikófaktor! A legjobb védekezés, ha nincs túlsúlyotok.

Hátrányból indulunk: Magyarország vezet Európában az elhízásba

Túlsúlyos vagy elhízott a felnőtt magyar lakosság majd kétharmada, ezzel az eredménnyel 2018-ban Magyarország volt a világ negyedik legelhízottabb országa. A fölösleges kilók nemcsak esztétikai problémát okoznak, de az elhízás maga után vonja többek között a cukorbetegség, a szív- és érrendszeri betegségek, terméketlenség, depresszió és egyes daganatos betegségek kockázatának növekedését. Az elhízással kapcsolatos tanulmányok szerint, akin többletsúly van, annak 3-10 évvel is megrövidülhet az élete, ráadásul a túlsúlyos személy betegen eltöltött éveinek a száma akár a 25-öt is elérheti. Bár ezt senki nem gondolja végig, de az igazság az, hogy közvetett módon a legtöbb ember az elhízásba hal bele.

Mindezek pedig komoly kockázati csoportba sorolhatják a betegeket egy olyan vírusjárvány esetén, mint most a koronavírus. Aki megkapja a betegséget, súlyosabb állapotba kerülhet, és megnő a halálozás kockázata is. Ráadásul egyes adatok szerint a vírus olyan jelfogókat használ a testünkbe való belépésre, ami magasvérnyomás és cukorbetegség esetén eleve több van a szervezetben.

Miért számít a túlsúly a koronavírussal megbirkózás esetén?

  1. A túlsúly eleve terheli a tüdőt.

91294274_10156714303360563_5425627817607954432_n.jpgA hasi elhízás miatt a légzőmozgások beszűkülnek (a rekeszizom magasabban áll), a tüdőkapacitás eleve kisebb. Tulajdonképpen a hason lévő felesleg az, ami terheli a légzőrendszert. A koronavírus elsősorban a tüdőt támadja meg, gyakran tüdőgyulladást okoz. Ha ezzel úgy kell harcolni a szervezetünknek, hogy eleve korlátozottan tud a tüdő működni, akkor hátrányból indulunk.

Mikor egészséges a has körfogata?

Nők esetében ez az érték 80 centi alatt ideális, ha már 88 felett van, akkor számos betegség rizikója megnő. Férfiak esetében 94 centi alatt kellene lennie ennek a számnak, ha már 102, akkor érdemes elindítani valamiféle diétát, vagy szakemberhez fordulni. Nemcsak a hasi zsírszövet okoz problémákat, pusztán az, hogy az ember nehéz, okozhat mozgásszervi panaszokat, és a csonttörés valószínűségét is növeli.

  1. Mozgáshiány=edzetlen tüdő.shutterstock_1162054426.jpg

Ha a beteg általában nem mozog, akkor a szervezete aligha van hozzászokva az oxigén hiányos állapotokhoz. A zsírszövet endokrin, hormontermelő szerv, ami pusztán létezése és anyagcseréje során gyulladáskeltő anyagokat termel, ami gyengíti az immunrendszert. Izmaink használat közben ezzel ellentétes hatású produktumokat bocsájt ki, tehát érdemes használni.

  1. Túlsúly okozta krónikus betegségek.

Nem csak a 65 év felettiekre veszélyes a vírus, hanem azokra is, akik van, valamilyen krónikus betegségük. Anyagcserebetegség, cukorbetegség, szív-és érrendszeri betegség. Ezek kialakulásának oka elsődlegesen az egészségtelen táplálkozás, a mozgáshiány, a túlsúly és az egészségtelen életmód.

Mit tegyél tehát? Maradj otthon, ha teheted. Ne hízz el, ha van túlsúlyod, itt az ideje, hogy leadd, de mindenképpen szakszerű módszerrel.

88015657_515070869209358_6294253333674721280_o.jpg

Dr. Farkas Kitti az Alakorvoslás Program alapító orvosa és Dr. Bajnok Éva ingyenes, online életmód programot dolgozott ki, hogy segítsenek a családoknak. 

A program elérhető itt: Covid -19 Életmód Program

Kérdésed van? Írj a hello@alakorvoslas.hu  címre.

 

A bejegyzés trackback címe:

https://alakorvoslas.blog.hu/api/trackback/id/tr115621140

Kommentek:

A hozzászólások a vonatkozó jogszabályok  értelmében felhasználói tartalomnak minősülnek, értük a szolgáltatás technikai  üzemeltetője semmilyen felelősséget nem vállal, azokat nem ellenőrzi. Kifogás esetén forduljon a blog szerkesztőjéhez. Részletek a  Felhasználási feltételekben és az adatvédelmi tájékoztatóban.

Nincsenek hozzászólások.
süti beállítások módosítása