Sokszor találkozom azzal a csalódott kijelentéssel, hogy „sportolok, diétázom, mégse ment le egy kiló se”. Azt már mindenki tudja, a testsúly 70 százalékban a táplálkozástól, és 30 százalékban a mozgástól függ. Ha mozgunk és diétázunk, de nem fogyunk, akkor valami nem stimmel, és egy feneketlen kútba hordjuk a vizet. Mit rontunk el? Ott, hogy nem jól csináljuk a 70 és a 30 százalékot. Nézzük a leggyakoribb hibákat. Kezdjük a diétabakikkal.
Diétabakik
- Napi ötszöri étkezés. – Háromszor egyél egy nap, ha sportolsz akkor aznap lehet egy plusz kisétkezés.
- Étkezések közötti kalóriabevitel. – Két étkezés között minimum 4, maximum 6 órának kell eltelnie, és közben semmilyen kalóriabevitel nem javasolt.
- Szénhidrátban gazdag reggeli és vacsora – Pont fordítva! Reggelire és vacsorára együnk fehérjében gazdag, szénhidrátban pedig szegény ételeket.
- Ebédre salátázunk – Pont, hogy nem! Ebédre kell tartalmas, sok fehérjét tartalmazó ételt választani, de szénhidrátot is ilyenkor vigyünk be. Ez a nap főétkezése. Ekkor lehet gyümölcsöt is fogyasztani, desszert is ekkor a legkisebb bűn.
- Több kalória viszünk be, mint amennyit leadunk. – Az ételek kalóriamennyiségét sokszor alábecsüljük, a mozgás által elégetett kalóriát pedig túlbecsüljük. Pontosan tudnunk kell mennyi kalóriát viszünk be a szervezetünkbe, és mennyit égetünk el mozgással.
- A ló másik oldala: éhezünk – Nagyon elszántak vagyunk, így nagyon komolyan edzünk és nem pótoljuk vissza az energiát, nem töltjük fel a glikogén raktárunkat edzés után. Ezzel az a baj, hogy izomból fogunk fogyni és egy idő után nem lesz energiánk sem edzeni és abba is hagyjuk. A „skinny fat” (vékony, de zsíros) jelzőt egyre többet hallani mostanság, pont ide vezet, ha nem figyelünk oda erre.
- Kevés fehérjét viszünk be. – Az étkezés 40 százaléka fehérje legyen. Ebédre például két szelet húst kell fogyasztani, nem egyet, míg szénhidrát is kell ilyenkor, de abból csak egy fél adag krumpli vagy rizs, plusz egy adag saláta legyen.
- Mozgás után jöhet fehérjeturmix, csoki, bármi, hisz mozogtunk. – Ha minimum 40 percet mozgunk, akkor lehet egy plusz snack étkezés, de az mindössze 180-200 kalória legyen. Csak magas intenzitású állóképességi vagy erőnléti edzés után szükséges energiát bevinnünk, de ilyenkor is maximum 200-300 kalória megengedett. Ha a sportolás után jól bekajálunk, azzal lenullázzuk az edzés eredményét.
- Mindenmentes ételeket fogyasztunk, akkor is ha nem indokolt. – A mindenmentes nem kalóriamentes! Sőt, gyakran elég kalóriadúsak ezek az élelmiszerek (és nagyon drágák)! Hacsak nincs valamilyen érzékenységünk, akkor felejtsük el a mentes ételeket, együnk rendes, természetes kajákat!
A sport önmagában nem elég a fogyáshoz, csak szakszerű diétával együtt működik. Oda kell figyelni a táplálkozásra rendszeres edzés mellett is. Mégpedig úgy, hogy legyen elég energia a mozgáshoz, és az edzés eredményét se nullázzuk le.
Alakítsd így ki a diétádat és az a sok mozgásba fektetett energia meg fog térülni. A fogyásod zsírból történik majd, megtartod az izmaid és így fogsz szép, feszes testet elérni.
Milyen bakikat lehet elkövetni a sportolással kapcsolatban? Ezzel fogom folytatni, hamarosan jön a 2. rész.
Az Alakorvoslás Program egy egyedülálló fogyókúrás módszer, amelyet dr. Farkas Kitti dolgozott ki. Újszerű megközelítéssel, tudományos háttérrel és különleges, csak a program keretében kapható természetes táplálék kiegészítőkkel segít a fogyásban. Csatlakozz az Alakorvoslás programhoz, tanuld újra, amit a fogyásról tudsz és érd el azt az alakot, amit mindig is szerettél volna.
Csatlakozz itt: https://alakorvoslas.hu/csatlakozas/nem-kivalasztasa
További információ: www.alakorvoslas.hu
Kérdésed van? Írj a hello@alakorvoslas.hu címre.