Az úgynevezett szétválasztó diétáknak számos változata létezik. Ezek közül néhány, mint például a 90 napos diéta vagy a Testkontroll, tapasztalatom szerint letörhetetlen népszerűségnek örvend. Sajnos.
Sajnos, mert az ilyen fogyókúrák több olyan jellemzővel is bírnak, amelyek a helytelen diéták tipikus ismertetőjegyei. Ahogy korábban írtam, ilyen a hosszú távon tarthatatlan drasztikus beavatkozás szervezetünk működésébe és testünk természetes egyensúlyának felborítása.
A 90 napos diéta ebből szempontból állatorvosi ló. Ez a fogyókúra azt ígéri, hogy megváltoztatja a szervezetünk működését, mégpedig úgy, hogy egy összesen 90 napig tartó diéta során szétválasztjuk a tápanyagok bevitelét. A nagyjából három hónapig tartó kúra négynapos ciklusokra oszlik, az első a fehérjenap, majd egy keményítő-, egy szénhidrát-, és egy gyümölcsnap következik. A sorrendet végig tartani kell, havi egyszer víznapot kell tartani, reggelire pedig csak gyümölcsöt szabad fogyasztani, ami végképp őrültségnek hangzik, hiszen a legtöbb ember gyomra ezt nem bírja ki.
A fő probléma a tápanyagok szétválasztásán alapuló 90 napos fogyókúrával, hogy az alapígéretét nem tudja teljesíteni. Az alacsonyabb energiabevitel miatt ideig-óráig ledobhatunk ugyan pár kilót, de közben totálisan felborul a szervezetünk működése és amikor a visszatérünk a normál táplálkozáshoz, minden vissza fogunk szedni. A módszer azért nem működik, mert teljesen értelmetlen a szétválasztó fogyókúrák alapjául szolgáló elmélet. A különböző tápanyagok bevitelére folyamatosan szüksége van a szervezetünknek. Ha nem táplálkozunk megfelelően, és valamely tápanyag esetében hiány alakul ki, abba bele is betegedhetünk. Egyáltalán, miért természetes szétválasztani fehérjét, a zsírokat és a szénhidrátokat? Mi a helyzet a gyümölcsökkel, amelyek jelentős részben szénhidrátok, ezek fogyasztása hogy fér össze a szétválasztás követelményével? És hogyan szolgálja ez az egész az anyagcserénk átalakítását és a fogyást?
A válasz: sehogy. A szétválasztáson alapuló diéták tartós eredményességéről semmiféle szakmai bizonyíték sincs.
A diéta hátrányai:
- Viszonylag hosszan tartó drasztikus beavatkozás a szervezet működésébe, ami teljesen felboríthatja az anyagcserénket.
- A szétválasztás a közhiedelemmel szemben nehezíti a megfelelő emésztést, és a tápanyagok felszívódását.
- Az egyes tápanyagok nem megfelelő bevitele esetén, betegségeket okozó hiányállapot alakulhat ki.
- Az éhgyomorra fogyasztott gyümölcs fokozza a gyomorsav termelődését, ami gyomorpanaszok, hosszabb távon akár gyomorfekély kialakulásához is vezethet.
- Végül egy praktikus ellenérv: a szétválasztás nem tartható a mindennapokban, gondoljunk akár egy családi ebédre, a munkahelyi étkezdénkre vagy egy étteremre. Az étrend alkalmazás sok előkészületet igényel, ráadásul gyorsan megunható.
Orvosként és nőként is azt mondom, hogy ez egy kifejezetten káros, veszélyes módszer. Nem ajánlom senkinek.